Forum www.rpgzastep.fora.pl Strona Główna www.rpgzastep.fora.pl
Forum zastępu "RPG" 16 KDH
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zielnik- dyskusja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rpgzastep.fora.pl Strona Główna -> Survival / Dzicz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Corvinus
Administrator



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 23:36, 06 Kwi 2011    Temat postu: Zielnik- dyskusja

Rośliny w survivalu spełniają ważną rolę. Może taka zapewnić posiłek, polepszyć smak takiego i mogą być wykorzystywane jako leki, można z nich przyrządzić herbatę, sałatkę... no wiele rzeczy. Plantarum magna est.
Piszcie więc o ciekawych roślinach i ich zastosowaniach, zadawajacie pytania o czy da się osiągnąć jakiś efekt za pomocą ziół i jakich?

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Corvinus dnia Wto 23:57, 03 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika




Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 23:17, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Hm... Mam wypisać wszystkie mi znane, które są przydatne i występują w Polsce, czy tylko te najłatwiejsze do rozpoznania?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Corvinus
Administrator



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 23:26, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Sądzę, że na razie powinniśmy poznać absolutne podstawy zielarstwa:) Później przyjdzie czas na poznawanie innych badylo-zieleńców, które mogłyby nam pomóc. Zioła mają bardzo zbliżone działanie, a przynajmniej niektóre grupy i trudno spamiętać wszystkie, ktore posłużylyby jednemu celowi.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika




Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 22:31, 25 Kwi 2011    Temat postu:

Myślę, iż zacznę od czegoś, co wszyscy znamy- od owoców lasu. Pierwsza notka poświęcona będzie jeżynie.

Prawidłowa nazwa: jeżyna fałdowana (Rubus plicatus)

Co i jak zbierać?: Wiosną zbiera się liście (przed kwitnieniem), a późnym latem owoce.

Jak i po co stosować?:

-Liście (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze, regulują przemianę materii, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, napotne, wykrztuśne, moczopędne, przeciwzapalne)
*stosowane wewnętrznie w postaci naparów i odwarów pomagają przy schorzeniach żołądka i jelit, biegunkach, chorobach dróg oddechowych, chorobach dróg moczowych, przeziębieniach z gorączką, grypie(jako środek napotny), przy nadmiarze glukozy we krwi, w zaburzeniach przemiany materii,
*stosowane zewnętrznie w postaci odwaru do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, do kąpieli w celu pozbycia się wyprysków, świądu, trądziku, do okładów na rany i owrzodzenia,

-Owoce mają działanie przeciwgorączkowe i napotne. Należy je po prostu zjeść.

Z suszonych lub przefermentowanych liści albo młodych pędów przyrządza się herbatę.

Z owoców robi się konfitury, soki, dżemy, kompoty, nalewki oraz wina(podobno w smaku przypominają szlachetne wina hiszpańskie)[powinny leżakować 2 lata].

Soku z owoców można użyć jako barwnika spożywczego. W połączeniu z kwasami(np. cytrynowym) dają barwę czerwoną, a z zasadami(np. sodą) siną. W ten sam sposób można barwić tkaniny nadając im kolory od fioletu do różu.

Tkaniny zabarwić można również używając pędów, liści i korzeni, z których to otrzymuje się substancję farbującą na żółto.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Udevd




Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ertruria

PostWysłany: Czw 11:25, 05 Maj 2011    Temat postu:

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Surowcem są liście. Można je zbierać praktycznie ciągle, od wiosny do jesieni. Są podłużne, z charakterystycznymi wgłębieniami w kształcie linii (w środku takiej linii jest nerw liścia), ma też wgniecenia jak od kulki, punktowe .
Po co zbierać? Otóż sok z liści działa antyseptycznie dzięki zawartości kwasów: benzoesowego i cynamonowego. Jak się można domyślić, należy z liści zrobić odwar lub przynajmniej je opłukać i rozgnieść na ranie.
Jeżeli rozgnieciemy liść na rance od komara magicznie przestaje ona piec (zawiera przeciwzapalne irydoidy)! Wink Na pokrzywę też to działa, ale słabiej. Odwar można także stosować przeciw kaszlowi, chrypce, przy wrzodach, kiedy jest już zimny, można przemyć nim oczy w zapaleniu spojówek. Podobno można też jeść, choć nie próbowałem.



(obrazki z wikipedii)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Udevd dnia Czw 11:26, 05 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Udevd




Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ertruria

PostWysłany: Sob 21:37, 07 Maj 2011    Temat postu:

Konopie indyjskie (Cannabis sativa)
Surowcem są kwiatostany żeńskie lub niekiedy męskie. liście. Roślinę można rozpoznać po charakterystycznym dłoniastym kształcie liści bocznych (występują także pojedyncze -- nie dłoniaste -- liście przy pędzie głównym). Kwiaty żeńskie i liście przy nich rosnące pokrywa warstwa włosków gruczołowych, wytwarzana przez nie żywica odpowiada za właściwości medyczne i psychoaktywne ziela.
Surowiec, podgrzewany powyżej 200 st. C, palony lub dodawany do tłustych potraw (substancje aktywne, kannabinoidy, rozpuszczają się w tłuszczach) w małych dawkach wykorzystywany jest skutecznie jako lek na bóle wszelkiego rodzaju (w tym trudne do uśmierzenia inną drogą bóle spastyczne i migrenowe), astmę, brak apetytu, nudności, jaskrę (zmniejsza ciśnienie śródgałkowe oka), trochę mniej pewne są informacje o pomocy w stanach depresyjnych. Kannabinoidy hamują także wzrost niektórych postaci nowotworów. W średnich i dużych dawkach pojawiają się efekty psychoaktywne, dzięki którym konopie rozpowszechniły się na świecie (prócz oczywistego dużego wykorzystania włókna i paździerzy na papier i różnego typu produkty celulozowe).
Kwiatostany przed użyciem kulinarnym powinny być podgotowane w temp. 60-80 st. C celem pozbycia się chlorofilu nadającego nieprzyjemny smak, to samo dotyczy liści, które zawsze przed jakimkolwiek użyciem należy podgotować. Nie należy doprowadzać do wrzenia, które wypłukuje mechanicznie żywicę.
Konopie w stanie naturalnym rosną na stanowiskach ruderalnych, są czasem wysiewane przez ludzi (dlatego nie należy zbierać plonu z całej rośliny, tylko tyle, ile jest potrzebne); nieużyteczne z punktu widzenia medycznego są okazy rosnące na polach, gdyż ze względów prawnych są to odmiany o niskiej zawartości składników aktywnych. Kwiatostany żeńskie są grube, napęczniałe i wysuwają się z nich włoski -- słupki kwiatowe -- w kolorze od białego przez pomarańczowy do brązowego, czasem spotyka się okazy fioletowe, męskie zaś nie mają tych cech, są to po prostu małe zielone pąki trochę przypominające małe, niedojrzałe kwiatki opadające ku ziemi, w swoim wnętrzu zawierają pyłek. Rośliny męskie usychają do sierpnia.
Uwagi dot. użycia: Przed każdym użyciem surowca z nowej rośliny należy upewnić się do do zawartości kannabinoidów; niedoświadczony użytkownik może być przytłoczony niepożądanymi efektami psychoaktywnymi. Do celów kulinarnych używa się małej ilości ziela z tych samych powodów.
UWAGA! Konopii nie wolno zbierać ani uprawiać na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejszy tekst ma charakter edukacyjny, nie nawołuje do uprawy, zbioru, używania lub przetwarzania narkotyków.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika




Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 23:00, 07 Maj 2011    Temat postu:

Chciałabym tylko napisać, iż babka większa/zwyczajna (Plantago major) ma analogiczne zastosowanie, co babka lancetowata, więc nie warto poświęcać jej osobnego opisu. Różnią się tylko wyglądem. Nie mam na komputerze zdjęć babki większej. Znajdźcie je sobie sami. Pokażę wam ją podczas najbliższej wspólnej wycieczki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika




Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 13:32, 26 Maj 2011    Temat postu:

Malina właściwa (Rubus idaeus)

Zbiór:

-młode, wykształcone liście i pędy zbieramy wiosną i latem (przed dojrzeniem owoców),
-owoce zbieramy wtedy, gdy są dojrzałe.

Działanie i zastosowanie:

-liście i pędy (działanie ściągające, przeciwzapalne, napotne, rozkurczowe, moczopędne, przeciwgorączkowe, oczyszczające, wzmacniające, bakteriostatyczne(nie zabijają bakterii, ale wstrzymują wzrost i namnażanie). Regulują też trawienie)
*wewnętrznie: Napar z liści przy biegunkach, niestrawności, skąpomoczu oraz jako środek antyreumatyczny,
*zewnętrznie: napar z liści do płukania jamy ustnej i gardła przy ich stanach zapalnych i bólach, do przemywania przy ranach, owrzodzeniach, oparzeniach, stłuczeniach i żylakach. Naparu z liści żywa się także jako kojący środek do przemywania oczu.

-owoce (działanie wykrztuśne, moczopędne, oczyszczające, wzmacniające, napotne, uszczelniają naczynia krwionośne)
*wewnętrznie: napar z owoców przy przeziębieniach z gorączką.

Nalewka z maliny działa mocniej od naparu.

Naparu z liści można także użyć do przemywania skóry przetłuszczającej się z trądzikiem.

Maseczka z owoców malin o działaniu nawilżającym i ujędrniającym:
Kilka świeżych, umytych owoców rozgniatamy na miazgę i nakładamy na twarz, omijając okolice oczu, a po 20-30 minutach spłukujemy ciepłą wodą.

Napar ze sfermentowanych liści jest substytutem herbaty.

W czasie porodu kobietom podaje się napar z liści do pobudzenia macicy. Dlatego też kobiety w ciąży nie powinny go przyjmować przed czasem rozwiązania, gdyż może on doprowadzić do poronienia.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Monika dnia Czw 13:43, 26 Maj 2011, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rpgzastep.fora.pl Strona Główna -> Survival / Dzicz Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin